Увійти

Чужі серед своїх. Післямова до однієї з музичних премій

Фото - фрагмент трансляції музичної премії М1 Music Awards Фото - фрагмент трансляції музичної премії М1 Music Awards
Нещодавно у вітчизняному шоу-бізнесі відбулась одна досить пізнавальна подія - локальна церемонія нагородження найкращих виконавців одного з музичних телеканалів України – М1.
 
Маю декілька тез стосовно цього заходу.
 
Треба віддати належне піар-службі телеканалу, яка успішно попрацювала та надала заходу майже національного значення. Проте, враховуючи той факт, що телеканал побудував власну премію лише на тому контенті, який звучить в його ефірі – це не може відображати музичні вподобання всієї країни.
 
Цю тезу підтвердив і генеральний директор М1 - пан Валентин Коваль, який напередодні цієї події дав велике інтерв`ю та, зокрема, визначив статус премії: „Мы не претендуем на статус национальной премии. Мы всего лишь имеем свое мнение, как любой телеканал мира, вручающий премию, имеет свою music video editorial”.
 
Отже, теза номер 1 – в Україні з`явилась нова локальна премія одного з музичних телеканалів. Не більше.
 
Далі - про переможців та критерії їх визначення. 
Вручення нагород розподілили на дві частини. Нагороди найкращим фахівцям музичної індустрії за версією телеканалу вручили 13-го листопада на pre-party церемонії. До речі – знайти, хто саме переміг і в яких категоріях, не так вже й легко. Після офіційної події говорять лише про переможців основних номінацій, хоча, як на мене варто було б хоча б на сайті телеканалу опублікувати весь перелік номінацій та переможців. Все ж таки на pre-party було нагороджено двадцять фахівців.
 
Основні ж нагороди вручили під час офіційної церемонії 26-го листопада в Київському Палаці Спорту.
 
Критерії, за якими визначали переможців – достатньо суб`єктивні. І якщо кількість переглядів кліпу хоч якось може відображати уподобання глядачів саме цього каналу, то думка її фахівців – це вже далеко не об`єктивний показник. 
 
На початку церемонії статуетку „Кришталевий кубок” вручили групі "Скрябін" на згадку про загиблого фронтмена колективу Андрія Кузьменка (Андрій Скрябін).
 
Список переможців в основних номінаціях виглядає так:
 
1. Хіт року:
Група "Время и Стекло" - "Имя 505"
 
2. Співак року:
Макс Барських
 
3. Співачка року:
Тіна Кароль
 
4. Група року:
Потап і Настя
 
5. Проект року:
Quest Pistols Show
 
6. Прорив року:
Monatik
 
7. Кліп року:
LOBODA - "Пора домой"
 
8. Альтернатива:
Іван Дорн
 
9. Лідер переглядів на каналі М1:
Група "DZIDZIO" - "Сусіди"
 
10. Загальна номінація каналу М1 і радіо KISS FM:
Omnia.feat.Tilde - For the first time
 
Чесно кажучи – деякі прізвища серед переможців у мене викликали здивування. Проте, я не є цільовою аудиторією цього телеканалу, то ж не можу бути стовідсотково впевнений у своїй правоті. Та й критикувати вибір інших людей – не моє. Вирішив цей телеканал, що у них найкращими є саме такі виконавці – добре. Наш проект „Show-Biz UA – новий шоу-бізнес України” також згодом проведе опитування на кращих українських виконавців. І це буде вже наша думка – відмінна від телеканалу М1. А ще згодом пройде загальнонаціональна премія „Yuna”, де й критерії будуть об`єктивніше, та й склад номінантів набагато цікавіше.
 
Хотів би зосередити вашу увагу трошки на іншому. Я уважно аналізував інформаційне поле як до самої події, так і після неї – було цікаво, як фахівці і загалом шанувальники музики відреагують на неї. І от, що я вам хочу сказати – вся увага була зосереджена власне на створенні помпезного шоу. В той час як номінанти та переможці завжди залишались на другорядних ролях.
 
І, треба визнати – помпезне шоу відбулось! Тут хочу віддати належне режисеру-постановнику номерів Олегу Боднарчуку – дуже професійна та масштабна робота!
 
Звідси, теза номер 2 – Локальна премія музичного телеканалу М1 запам`яталася тим, що форма повністю домінувала над змістом.
 
Тепер хотів би перейти до найболючішого питання.
Переважна більшість переможців цієї премії, на жаль, співають російською мовою. Пісні, які вони виконують, в переважній своїй більшості, легковажні та безглузді. 
 
Якщо того вечора нагороджували найкращих, то я, чесно, дуже хвилююсь за той контент, який пропагує цей музичний телеканал. 
 
Зовсім нещодавно я критикував вже М1 та його програму „Національний хіт-парад”, який регулярно очолює українофоб Тіматі зі своїми недалекими піснями на кшталт „Лада сєдан баклажан”.
 
Зараз бачу, що проблема ще глибша – за комерційною суттю ховається абсолютне нехтування українською піснею, а звідси – і українською культурою.
 
І претензії до каналу тут можуть бути на рівні моралі. Проте, на іншому боці завжди буде комерційна складова.
І тут у рішення цього питання мала б втрутитися держава, яка б з одного боку вичистила інофмаційний простір від контенту держави-агресора та від відвертих українофобів, а з іншого – сприяла підтримці української музики.
 
Як гадаєте, чи повинен музичний телеканал країни, який називає себе номером один, розвивати українську культуру і нести своїй аудиторії щось більше, аніж „стиль собачки” і „лада сєдан баклажан”?
 
Констатую тезу номер 3 – Музичний телеканал М1 за комерційною вигодою нехтує українською культурою та не фільтрує контент відповідно до етичних та моральних принципів.
 
Ні, того вечора на сцені все ж таки з`явились представники української культури або нового українського шоу-бізнесу, про який так багато пише проект „Show-Biz UA”. До них я без заперечення відношу Джамалу та проект ONUKA. Джамала навіть виконала українську пісню „Шлях додому”. 
 
 
Проте, я хотів би зупинись на моменті, коли вони з`явились на сцені під час нагородження Івана Дорна. Власне, саме в категорії „Альтернатива” вони були номінантами разом з Іваном. Звичайно, а в якій ще могли б бути категорії люди, які роблять українську музику, як не в „Альтернативі”? Дійсно – вони в той вечір були „інші” – ніби з іншої планети чи країни. Чужі серед своїх.
 
Отже, Івана Дорна оголосили переможцем категорії „Альтернатива”. Під час виходу на сцену він взяв з собою Джамалу та Нату Жижченко (ONUKA). Виглядало це, м`яко кажучи, якось недоречно. І обидві, таке враження, відчували себе некомфортно у компанії Івана Дорна, який примусово вивів їх на сцену. 
 
І знаєте, що я подумав? Це ж саме так в своїй країні відчуває себе ціле покоління молодих, талановитих виконавців, які роблять українську музику! 
 
Звідси головна, невтішна теза номер 4 - в той вечір на сцені слово „Альтернатива” звучало не просто як напрямок музики. В той вечір один з провідних музичних телевізійних каналів країни визначив місце української музики - другорядне, екзотичне та факультативне. 
 
І ми маємо зробити все можливе, щоб ситуація стала догори дригом і російська попса на українському музичному телеканалі звучала як екзотика, а українська пісня - домінувала!

SlavCha

Вячеслав Чапайкін

Філолог, фахівець з PR, SMM та інтернет-маркетингу.

Вношу свій посильний внесок в становлення нового шоу-бізнесу України - проєвропейського, професійного та високоякісного. Автор проекту "СПІВАКИ - справжня українська музика"

Сайт: www.s-production.kiev.ua

Я у соціальних мережах

Google Plus
Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі